Léčba hemoroidů

Hemoroidy jsou rozšířené cévní pleteně v řitním kanálu. Bohaté žilní pleteně v této oblasti se mohou plnit krví a vytvářet uzly – a právě ty se nazývají hemoroidy. Bohaté prokrvení řitního kanálu a cévní spojky se vyskytují i u zdravých lidí, za normálních okolností ale nepůsobí obtíže a nebolí.

Termín hemoroidy je vžité a ne zcela přesné označení obtíží spojených s překrvením a zduřením cévních pletení kolem konečníku. Správné označení pro tento stav je hemoroidální nemoc.
Při výrazném zvětšení mohou hemoroidy až vyhřeznout z konečníku ven. Jsou pak viditelné, krvácejí a mohou bolet. Součástí bohatého spektra příznaků je též svědění řitního otvoru, jeho bolest, odtok krve nebo hlenu, někdy provázený i výhřezem sliznice konečníku. Nemoc se také hlásí pocitem vlhka, tlaku nebo zduření.

Na vzniku hemoroidů a jejich komplikací má vliv způsob života – často se vyskytují u lidí se sedavým zaměstnáním, například u řidičů. Vliv má rovněž genetická dispozice a nadváha.

K onemocnění vede řada vyvolávajících faktorů:

 • zvýšení žilního tlaku, který neúměrně zatěžuje žilní stěnu. Žíly kolem konečníku nejsou chráněny chlopněmi, což je činí zranitelnějšími.
 • zvýšení žilního tlaku může být způsobeno například zácpou, opakovanými průjmy a tlaky v konečníku, může se objevit i v těhotenství
 • místní zánětlivé změny
 • uvolnění závěsného aparátu konečníku a výhřez řiti s následnými změnami v cirkulaci
 • zýšené napětí svěračů
 • pasivní i aktivní překrvení pánve

Nejčastější příznaky hemoroidální nemoci jsou:

 • bolesti v konečníku
 • pálení a svědění v této oblasti,
 • kvácení z konečníku – většinou se jedná o červenou krev na stolici či na toaletním papíře
 • v pozdějších stádiích pak zánětlivé komplikace: hlenohnisavý výtok z konečníku
 • výhřez konečníku

Podle uložení dělíme hemoroidy na zevní (v oblasti vena analis) a vnitřní (v oblasti vv. rectales superior a inferior)

Vnitřní hemoroidy ještě dělíme podle rozsahu postižení na 4 stupně (I-IV):

 • zvětšené vyvýšené hemoroidy, které nevyhřezávájí do análního kanálu (bez výhřezu)
 • hemoroidální uzly se při zvýšeném tlaku dostávají do análního kanálu, při uvolnění se vrací zpět
 • trvale vyhřezávající hemoroidální uzle
 • trvale vyhřezávající hemoroidální uzle, navíc komplikované vznikem vřídků, prasklin nebo trombózou (ucpáním) některého z uzlů

Vnitřní a vnější obtíže

Vnější hemoroidy: tvoří polokulovitá vyklenutí kolem řitního otvoru. Objevuje se často dráždění kůže, svědění a nepříjemný pocit po stolici. Je to z toho důvodu, že čištění po stolici je díky hemoroidům ztížené.

Vnitřní hemoroidy: jsou uloženy uvnitř konečníku. Zpočátku se projevují nepříjemným tlakem podobným zácpě. Dalšími postupujícími příznaky jsou odchod červené krve po stolici, na toaletním papíře nebo odkapávání krve do toalety.

Stupně obtíží a možnosti léčby

Hemoroidy I. Stupně

Projevy: občasné krvácení, zejména při stolici, tlak nebo bolest v řitní oblasti. Svědění a pálení v oblasti konečníku. Léčba: neoperační (konzervativní) léčba pomocí mastí, čípků a koupelí, úprava životosprávy a odstranění zácpy, alternativně je možné ošetření laserem.

Hemoroidy II. Stupně

Projevy: přechodný výhřez při stolici, který ještě sám mizí po ukončení tlačení, svědění a pálení v oblasti konečníku. Léčba: lokální ošetření, například sklerotizace (svraštění hemoroidů); chirurgický zákrok – podvazy (ligatury) hemoroidů, čípky, tablety nebo speciální masti na tlumení potíží.

Hemoroidy III. Stupně

Projevy: přítomnost jasně červené krve na toaletním papíře nebo ve stolici. Výhřez, který lze navrátit jen zatlačením prstem. Léčba: Barronova ligace, operativní odstranění uzlů Longovou metodou, laserem nebo dle Milligana-Morgana

Hemoroidy IV. Stupně

Projevy: trvalý výhřez, který už není možné vrátit. Léčba: operativní odstranění uzlů např. Longovou metodou, laserem nebo dle Milligana-Morgana. Léčba hemoroidů závistí na stupni postižení, na míře obtíží a na přání pacienta.

Léčba hemoroidů je:

konzervativní – tj s použitím léků působících v místě obtíží – čípky, masti, klyzmata,
nebo celkově (systémově) tablety a léky v tabletách

semiinvazivní léčba na pomezí chirurgie a gastroenterologie zahrnuje

sklerotizaci

koagulaci

elektrokoagulaci

kryodestrukci

Barronovu ligaci

invazivní – chirurgická – spočívá v podvazu přívodných cév a odstranění uzlů.

Jednotlivé typy operací se liší rozsahem a způsobem rekonstrukce análního kanálu např.:
– Milligan – Morganova operace
– operace dle Longa
– radikální cirkulární hemoroidektomie dle Whiteheada

Léčba hemoroidů – další dělení:
1/ ambulatní bez nutnosti pobytu v nemocnici (při nižším stupni choroby)
2/ za hospitalizace – chirurgické metody – operace

Výhody semikonzervativních metod:
– ambulatní provedení
– minimální morbidita – tedy nemocnost navazující na provedený zákrok
– pouze malé zhoršení kvality života několik dní po ošetření
– menší bolestivost v porovnání s chirurgickými zákroky
– možnost ošetření téměř všech nemocných, včetně osob s kombinací více přidružených chorob
– není nutná celková anestézie

Nevýhody semikonzervativních metod:
– nelze ošetřit pacienty s IV stupněm hemoroidů
– potřeba více opakování ošetření

Možnosti ambulantní léčby hemoroidů
– farmakoterapie – čípky, masti, tablety
– ligace hemoroidů – tzv. metodou Barronovy ligatury, kdy lékař přeruší přívod krve do hemoroidu pomocí elastického kroužku. Následně pak uzel odumře a do pár dnů po zákroku sám odpadne
– ošetření a léčba pomocí infrakoagulační lampy, tzv. měkkým laserem

Barronova ligace představuje nejrozšířenější a zpravidla též nejúčinnější semiinvazivní metodu. Je indikovaná u pacientů s hemoroidy II. a III. stupně. Provádí se v poloze vleže na boku, vleže na zádech nebo vkleče, dle ošetřujícího lékaře. Pod kontrolou zraku při zavedeném anoskopu je nalezen hemoroidální uzel, ten je posléze nasát do speciálního podtlakového aplikátoru, kterým je před uzel nasazen gumový kroužek. Pracujeme v oblasti, která již není inervována, proto je popsané ošetření prakticky bezbolestné. Přibližně za 3-4 dny po nasazení ligatury (gumového kroužku) dojde k odumření tkáně podvázané ligaturou, k jejímu odhojení. To se může projevit krvácením a bolestí. Následně vzniklá drobná rána se zahojí a vznikne jizva, která fixuje sliznici k podslizničnímu vazivu.

Nejčastější komplikace Barronovy ligace jsou
– dyskomfort po nasazení ligatury
– bolest v konečníku
– krvácení
– vznik vřídků
– infekce a vznik abscesu

Režim po zákroku
Záleží na použité metodě. Po Barronově ligaci je zpravidla možné se vrátit hned po zákroku do práce. Můžete pociťovat tlak, nebo jen „pocit“ v konečníku, kde jsou nasazené gumičky. V několika prvních dnech po vyšetření budete možná muset omezit fyzickou zátěž a sport (nap. jízdu na kole). 3-4 den po ošetření gumičky „odpadnou“, což může být provázeno krvácením a někdy bolestí – hlavně při vyprazdňování. K základnímu zhojení dojde většinou za 7-10 dní, do 4-6 týdnů jsou místa po odhojených hemoroidech zcela zhojena jizvou. Na kontrolu půjdete zhruba po šesti týdnech a může následovat další ošetření.